Select Page

Physical Education

Physical Education

The department has all the facilities to promote Sports and games among the students. The total playground area is more than 30,000 square metres. State level and District level tournaments are periodically held in the campus.

Faculty
  • Mr. D. Nandakumar, Director of Physical Education
  • Ms. N. Gomathi, Assistant Director of Physical Education
  • Mr. S. Sivakumar, Marker
Facilities
  • Multi purpose standard 400 meters mud Track with field measurements – 01
  • Multi Station Gym : 12 stations for men & women
  • Volleyball Courts with flood lights and Gallery – 02
  • Table tennis Boards – 02
  • Cricket Ground – 01
  • Basket ball concrete Court – 01
  • Ball badminton Court – 01
  • Handball Court – 01
  • Football field – 01
  • Hockey field – 01
  • Kabaddi Court – 02
  • Badminton Court – 02
SPORTS ACHIEVEMENTS 2018-2019

S.Sharan III Chemical secured Gold Medal in 110Mts Hurdles, B.Kavin IV Chemical secured Silver Medal in 100Mts & Bronze Medal in 200 Mts,  M.Gopika IV ECE secured Silver Medal in Discus throw, J.Kousalya Devi IV Chemical secured Bronze Medal in Hammer Throw, R.Raghul II EEE secured Bronze Medal in Javelin Throw, C.Vinoth Kumar II Mechanical  secured Bronze Medal in High Jump & R.SanjayRaja I Mechanical secured Silver Medal in Triple Jump in 17th District Junior Athletic Championship 2018-19    held at V.O.C Park Stadium from 21.07.2018 & 22.07.2018.

K.Vijay IV Chemical Secured Gold Medal in Junior & Senior 60 Kg Category & S.Ajith Rao III EEE Secured Bronze Medal in Junior 68 Kg Category & Fifth Place in Senior 68 Kg Category in Thoothukudi District Strength Lifting Championship 2018-19 held at Thoothukudi on 22.07.2018.

S.Ahamed Mydeen II Chemical Secured 3rd  Place, T.Dinesh III Chemical secured 9th Place , M.K.Manikandan III Chemical secured 15th Place, J.Ramsudharasan II Chemical secured 20th Place, M.Preetha II Chemical secured 11th Place, B.Muthu Balaji III Chemical secured 16th Place & N.Pushpalatha II EEE secured 22nd Place in Amma JJ Memorial Chess Competation held at Kongu Kalvi Nilyam Higher Secondary School, Rangampalayam, Erode from 21.07.2018 & 22.07.2018.

J.Kousalya Devi IV Chemical secured Gold Medal in 55 kg Category, J.S.Kalai IV Chemical secured  Gold Medal in  76 kg Category, G.Jayapriya IV ECE secured Gold Medal in 65 kg Category & K.Vijay IV Chemical secured Silver Medal  in Open District Senior Wrestling Championship held at Shree Valli Matriculation Higher Secondary School, Kodumudi from 04.08.208 & 05.08.2018.

J.Kousalya Devi IV Chemical secured Gold Medal in 55 kg Category, J.S.Kalai  IV Chemical secured  Gold Medal in  76 kg Category, G.Jayapriya IV ECE secured Gold Medal in 65 kg Category  in Tamilnadu State Senior (Men/Women) Wrestling Championship held at Texvalley, Gangapuram , Chithode from 25.08.2018 & 26.08.2018.

K.Vijay IV Chemical who have won First Place in Junior 60 kg category in Tamilnadu State  Junior Strength Lifting Championship 2018-19 which was organized by  Tamilnadu State Strength lifting Association, Chennai  on 09.09.2018.

T.Dinesh III Chemical secured 10th Place , M.Preetha II Chemical secured 10th Place, R.Sangeetha II Chemical secured 15th Place & M.Roshini I Chemical secured 5th Place  in Erode Chess Festival Tamilnadu State Level Chess Tournament held at Sri Karthikeyan Mahal, Gobichettipalayam  on 09.09.2018.

B.Githesh Prasanna II ME Environmental Engineering secured First Place in Badminton (Doubles) in Karur District level Badminton Tournament held at Karur on 13.09.2018.

Hand Ball Men Team secured Runner-Up in AU, Zone – 12 Hand Ball Men Tournament held at Erode Sengunthar Engineering College, Thudupathi from 18.09.2018 & 19.09.2018.

J.Kousalya Devi IV Chemical in 55 kg Category, J.S.Kalai IV Chemical in 76 Kg Category, G.Jayapriya IV ECE in 65 Kg Category has selected to represent Tamilnadu in 1st Under-23 National Wrestling Championship 2018-19 which was held at Chittorgarh, Rajasthan from 27.09.2018 to 30.09.2018.

Men Team secured Runner –Up in AU, Zone-12 Kabaddi Men Tournament held at SSM College of Engineering & Technology, Pallakapalayam from 03.10.2018 & 04.10.2018.

S.Sharan III Chemical secured Gold Medal in 110Mts Hurdles, M.Gobika IV ECE secured Bronze Medal in High Jump, G.Gunalakshmi IV ECE secured Silver Medal in 10,000Mts, A.Divya IV ECE secured Bronze Medal in 10,000Mts, P.Yazhini IV ECE secured Bronze Medal in 5Km Walk, T.Abinaya IV ECE secured Bronze Medal in Half Marathon, M.Dhivya Barathi IV ECE secured Bronze Medal in Heptathlon & 400Mts Hurdles, R.Dharani II MBA secured Bronze Medal in 1500Mts & 800 Mts & B.Kavin IV Chemical secured Bronze Medal in 100 Mts in Anna University, Chennai Zone-12 Athletic Championship held at BIT, Sathy from 11.10.2018 & 12.10.2018.

Kabaddi Men Team secured Third Place in 7star Sports Club 29th Year Kabaddi Men Tournament held at Poolavaadi Puthunagar, Udumelpettai on 17.10.2018.

Hockey Women Team secured Third Place in Anna University, Chennai Inter Zone Hockey Tournament held at Mailam Engineering College, Villupuram from 20.11.2018 & 21.11.2018.

R.Dharani  II MBA has represented Anna University and secured Runner-UP in South Zone Inter University Hockey Tournament which was held at Alagappa University, Karaikudi from 28.11.2018 to 02.12.2018.

G.Jayapriya IV ECE in 65 Kg Category has selected to represent Tamilnadu  21st Women Free Style Senior National Wrestling Championship 2018-19 which was held at Nandini Sports Complex, Nawabganj, Gonda, Uttar Pradesh from 29.11.2018 to 02.12.2018.

J.S.Kalai IV Chemical secured Gold Medal in 78 Kg Category, P.Yazhini  IV ECE secured Silver Medal in 48 Kg Category, R.Jayalakshmi IV ECE secured Bronze Medal in +78 Category, J.Kousalyadevi IV Chemical secured Bronze Medal in 52 Kg Category and ESEC Women Team secured overall Runner-UP in Anna University Inter Zone Judo Tournament which was held at Christean College of Engineering & Technology, Oddanchattram from 01.12.2018 & 02.12.2018.

J.S.Kalai IV Chemical 78 Kg Category who have Selected for Anna University team to participate in All India Inter University Judo Competition held at Punjab University, Chandigarah from 10.12.2018 to 12.12.2018.

B.Githesh Prasanna II ME Environmental Engineering secured Second Place in Badminton (Doubles) in Karur District level Badminton Tournament held at Karur on 15.12.2018 & 16.12.2018.

R.Dharani II MBA who have Selected for Anna University team to participated in All India Inter University Hockey Women Competition held at Kalinga Institute of Industrial Technology, Bhubaneswar from 26.12.2018 to 29.12.2018.

J.Kousalya Devi IV Chemical secured Gold Medal in 55 kg Category, J.S.Kalai  IV Chemical secured  Gold Medal in  76 kg Category, G.Jayapriya IV ECE secured Bronze Medal in 65 kg Category  in Tamilnadu State Under-23 Wrestling Championship held at TNS Mahal, Elurpatty, Trichy from 28.12.2018 & 29.12.2018.

J.S.Kalai IV Chemical secured Gold Medal in +67 Kg Category, P.Yazhini  IV ECE secured Bronze Medal in +49 Kg Category, G.Gunalakshmi  IV ECE secured Bronze Medal in +46 Category in Anna University Inter Zone Taekwondo Tournament which was held at Mailam Engineering College, Villupuram from 05.01.2019 & 06.01.2019.

Hockey Men Team secured Runner-Up in SDAT, Erode District Hockey League Tournament held at Erode Sengunthar Engineering College, Thudupathi on 18.02.2019.

J.S.Kalai IV Chemical 78 Kg Category who have Selected for Anna University team to participate in All India Inter University Taekwondo Competition held at Maharishi Dayanand University, Rohtak, Haryana from. 14.03.2019 to 17.03.2019.

 





23rd Annual Sports Day -2019 – Photo Gallery

Contact Us

 

Admission : Mail : admission@esec.ac.in, Mobile :9942865500, 9842465500, 9842865500

Official Mail Id : contact@esec.ac.in

Principal Mail Id : esecprincipal@gmail.com

Contact No. : 04294232701,702,703


hit counter